A jednak alkohol bardziej uszkadza mózg niż marihuana – potwierdzone badaniami

W przeszłości przeprowadzono wiele badań, które skupiały się na negatywnym oddziaływaniu zażywania alkoholu i marihuany oraz dodatkowo porównywały szkody wyrządzone przez te używki. Wielokrotnie wykazano, że konopie mogą być bardziej destrukcyjne dla naszego mózgu niż alkohol. Tymczasem najnowsze badania przekazują, że jest z dokładnością na odwrót.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder postanowili sprawdzić co jest bardziej szkodliwe dla ludzkiego mózgu – alkohol, czy marihuana. W tym celu przyjrzeli się niektórym istniejącym już badaniom rezonansu magnetycznego, by sprawdzić stan zdrowia mózgu ponad tysiąca osób w różnym wieku. Uczeni skupili się na istocie białej i istocie szarej, czyli na dwóch głównych składnikach ośrodkowego układu nerwowego.

Badacze ustalili, że spożywanie alkoholu powoduje wyraźne zmniejszenie rozmiaru istoty szarej i integralności istoty białej. Zmiany te dotyczą głównie dorosłych, którzy w ciągu własnego życia w wielu sytuacjach mieli kontakt z alkoholem. Jednocześnie w wypadku marihuany i innych kanabinoidów nie zaobserwowano żadnych długoterminowych negatywnych przekształceń w istocie szarej czy istocie białej.

Opisane wyżej badania wskazują, że długotrwała ekspozycja na alkohol jest szkodliwa dla mózgu – w przeciwieństwie do marihuany. Naukowcy twierdzą, że nadal niewiele wiadomo o wpływie marihuany na stan zdrowia mózgu – nie mamy do końca pewności, czy jej użytkowanie przynosi szkody, czy też korzyści. Jednak zarówno w wypadku marihuany, jak i alkoholu wykazano w przeszłości, że zażywanie niedużych ilości tych substancji nie powinno wywierać negatywnych efektów ubocznych, ale za to może przynieść niewątpliwe dochody. Wygląda na to, że najbardziej istotne jest zwyczajnie zachowanie umiaru, gdyż wszystko w nadmiarze ma możliwość nam zaszkodzić.

Jedna odpowiedź do “A jednak alkohol bardziej uszkadza mózg niż marihuana – potwierdzone badaniami”

Dodaj komentarz